- Informacje
- Email a bezpieczeństwo dzieci w sieci - informacje dla Rodziców
- Instrukcja dla Uczniów i Rodziców - zakładanie konta Gmail
- Instrukcja dla Ucznia - korzystanie z Classroom
- Google Suite - materiały dla nauczycieli
- Classroom - Pomoc
- Jak prowadzić wideokonferencje w Google Meet?
- 4 najbardziej oczekiwane funkcje są już w Google Meet
Instrukcja dla Ucznia - korzystanie z Classroom
Dla ułatwienia korzystania z aplikacji utworzyliśmy w naszej szkole wszystkim klasom foldery (kafelki) i wysłaliśmy na Gmaila ucznia zaproszenie do klasy. W ten sposób uczeń będzie miał wszystkie przedmioty z lekcjami w jednym folderze (kafelku), jedno pod drugim (zadanie pod zadaniem) i nie będzie musiał przechodzić z przedmiotu do przedmiotu (których w każdej klasie jest kilkanaście). Znacząco skróci to czas pracy przed komputerem i uprości korzystanie z aplikacji.
Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnej aplikacji Classroom na smartfony i tablety
dostępnej np. w Sklepie Play (bardzo pomocna w sytuacji, gdy kilka osób w domu korzysta z jednego komputera). Na pewno pisanie np. wypracowania na smarfonie jest uciążliwe, ale w aplikacji bardzo szybko możemy sprawdzić informację o nowych lekcjach i zadaniach oraz bezpośrednio z telefonu przesłać zdjęcia (bez konieczności przesyłania ich do komputera).
W Google Classroom jest możliwość tworzenia (mamy tutaj do dyspozycji cały pakiet biurowy) i przesyłania różnych załączników (również zdjęć).
Pytanie nr 1. W jaki sposób przesłać gotowy już plik (zdjęcie, dokument tekstowy, prezentację, itp.)?
1. Z prawej strony widzimy kafelek "Twoje zadania", poniżej klikamy na przycisk "Dodaj lub utwórz", gdy chcemy przesłać gotowy już plik - wybieramy ikonkę spinacza "Plik".
2. Klikamy "Wybierz plik z urządzenia".
3. Wybieramy plik (np. zdjęcie) z naszego komputera, następnie przycisk "Prześlij" (chwilę czekamy aż plik zapiszę się) i na końcu klikamy "Oddaj".
4. Potwierdzamy jeszcze raz polecenie „Oddaj”.
Przed oceną zawsze można wycofać zadanie (przycisk „Wycofaj zadanie”) i dokonać poprawek, a następnie oddać zadanie jeszcze raz.
Pytanie nr 2. W jaki sposób otworzyć plik tekstowy w trybie edycji (możliwość pisania)?
Aby otworzyć np. plik Word w trybie edycji (możliwość pisania) należy:
1. Wyświetlić ten dokument.
2. W prawym górnym rogu obok ikonki drukarki kliknąć w 3 kropki i wybrać „Otwórz w nowym oknie”.
3. Następnie dokument otworzy się nowym oknie, gdzie można go pobrać (prawa strona u góry lub z lewej strony u góry Plik, Pobierz, Microsoft Word (.docx)) albo bezpośrednio w Classroom uzupełnić klikając NAD KARTKĄ „Otwórz w dokumenty Google”.
4. Jeżeli nauczyciel zaznaczył, że uczniowie mogą edytować plik, wtedy można uzupełnić dokument, który następnie można np. zapisać na swoim komputerze (z lewej strony u góry Plik, Pobierz, Microsoft Word (.docx)) lub zamknąć dokument, a następnie potwiedzić wykonanie zadania i kliknąć "Oddaj" (w trybie edycji nie udostępniamy tylko zamykamy dokument).5. Uczeń może również wysłać wiadomość z prośbą o możliwość edytowania dokumentu bezpośrednio w edytorze tekstu Classroom - należy kliknąć z prawej strony "Poproś o uprawnienia do edycji". Jeżeli uczeń nie chce czekać to może:
a) pobrać plik (z lewej strony u góry Plik, Pobierz, Microsoft Word (.docx)) i w swoim edytorze tekstowym uzupełnić zadanie, a następnie wysłać jako załącznik;
lub
b) skopiować cały dokument (z lewej strony u góry Edycja, Zaznacz wszystko, Kopiuj) i w swoim edytorze tekstowym wkleić wszystko oraz uzupełnić zadanie, a następnie wysłać jako załącznik.
Poniżej znajduje się krótki film instruktażowy dla ucznia pt. "Classroom - instrukcja dla ucznia" autorstwa Pani Joanny Kordzińskiej, a w nim krok po kroku jak:
1. Informować o zapoznaniu się z materiałami.
2. Uzupełniać karty pracy do sprawdzenia.
3. Wysyłać dowolne pliki z własnego komputera.
W filmie folder (kafelek) nazwano e-nauczanie - w naszej szkole jest to nazwa klasy np. 5a.