Język kaszubski w naszej szkole

„Razem z nami przetrwała nasza
          kaszubska mowa, pełna rytmu morza.
          Ceńmy ją sobie. Ona obok mowy polskiej
          najpiękniejsza i nam najdroższa.’’

ks. dr Bernard Sychta

W ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 r. język kaszubski uzyskał oficjalny status „języka regionalnego”, co daje bezcenną, a w skali kraju niepowtarzalną, okazję do zapoznania ucznia z jego własnym regionem.

Ucząc się języka kaszubskiego dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur, wzbogacają wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością oraz rozwijają i doskonalą umiejętności rozumienia, mówienia i czytania tekstów.

Nauka języka kaszubskiego odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz słownictwa i literatury kaszubskiej uczniowie poznają pieśni, tańce. Część zajęć jest realizowana w terenie, co czyni proces dydaktyczny atrakcyjniejszym. Ta forma dostarcza uczniom bardzo wiele radości, wnosi świeży powiew edukacyjny, pozwala uniknąć edukacyjnej rutyny i nudy. Uczestniczymy więc w wyprawach, wycieczkach edukacyjnych, warsztatach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, lekcjach terenowych i muzealnych. Niebagatelną pomocą w edukacji uczniów są wszelkiego rodzaju media, multimedialne pomoce, gry, plansze, pomoce dydaktyczne.

Lekcje realizowane są w formie warsztatów i wycieczek, finansowane z subwencji oświatowej. Podręczniki do nauki języka uczniowie otrzymują za darmo.

Nauczanie języka kaszubskiego odbywa się na podstawie składanego dobrowolnie wniosku.

Wniosek należy złożyć w sekretariacie szkoły w okresie od kwietnia do 20 września danego roku. Wniosek ten dotyczy całego okresu nauki ucznia w danej szkole.

Zachęcamy rodziców uczniów zainteresowanych kulturą, historią i językiem swojej małej ojczyzny do złożenia wniosku.

Wzor_wniosku_jezyk_kaszubski.pdf