• Uroczysty Apel w Oddziałach Przedszkolnych z okazji Święta Niepodległości

      21.11.2021

      11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze… Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

      Pielęgnując tradycje oraz patriotyzm 10 listopada 2021 r. w naszych Oddziałach Przedszkolnych obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki ubrane w stroje w barwach biało-czerwonych uroczyście świętowały ten wyjątkowy dzień dla Nas – Polaków. Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

      Tego dnia również wzięliśmy udział w akcji ,,Szkoła, przedszkole do hymnu“. Dzieci dokładnie o godz. 11:11 wspólnie odśpiewały nasz hymn, przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski, które w ten sposób uczciły rocznicę odzyskania Niepodległości.

      Uroczystość ta z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.

     • Dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach programu „Poznaj Polskę”

      20.11.2021

      Szkoła Podstawowa nr 6 otrzymała środki finansowe w ramach programu „Poznaj Polskę”, w którym przewidziano dofinansowanie wycieczek szkolnych do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

      Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

      W ramach projektu w naszej szkole odbędą się cztery wycieczki. Fotograficzne relacje z wyjazdów zamieścimy na stronie internetowej szkoły.

     • Podsumowanie akcji „Zbieram kasztana dla Bohatera Jana”

      01.11.2021

      18 października zakończyła się w naszej szkole akcja „Zbieram kasztana dla Bohatera Jana”. W poniedziałek (25.10.2021) ciężarówka zabrała z naszej szkoły ponad 3,5 tony kasztanów. Sama nasza Szkoła wraz z Oddziałami Przedszkolnymi zebrała ponad tonę kasztanów. Pozostałe kasztany zostały dostarczone do nas z kościerskich szkół jak i innych okolicznych placówek z naszego powiatu i nie tylko. Między innymi były to: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Kościerzynie, Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 2 w Kościerzynie, Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 3 w Kościerzynie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościerzynie, Przedszkole nr 7 w Kościerzynie, Zespół Szkolno–Przedszkolny w Nowym Klinczu, Szkoła Podstawowa w Wielkim Podlesiu, Szkoła Podstawowa w Pomieczynie, Szkoła Podstawowa w Sulęczynie, Szkoła Podstawowa w Lubaniu. Oprócz tego w akcje zaangażowały się harcerski i zuchy z Nowej Karczmy, Borcza i Kiełpina. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w zbieraniu kasztanów uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do udziału w tej akcji. Kasztany zostały przekazane do skupu, a pieniążki z ich sprzedaży trafią do Jasia, który dzięki temu będzie mógł dalej dzielnie walczyć z chorobą.

     • Ciekawe zajęcia kulinarne w klasie 1a

      11.10.2021

      W piątek 8 października 2021 r. uczniowie klasy 1a wraz ze swoją wychowawczynią panią Agnieszką Narloch uczestniczyli w zajęciach kulinarnych „Mój pomysł na kanapkę”.

      Podstawą naszych kanapek były warzywa. Dowiedzieliśmy się jakie ważne składniki dla naszego zdrowia one zawierają. Pokroiliśmy w plasterki: pomidory, ogórki, paprykę, rzodkiewkę, żółty ser i wędlinę. Pamiętaliśmy, aby wszystkie były wcześniej dokładnie umyte. Potem uruchomiliśmy naszą wyobraźnię i powstały rozmaite kanapki, które zjedliśmy ze smakiem. Powstały także ciekawe myszki i łódeczki z jajek.

      Podczas zajęć dzieci miały możliwość poznania zasad prawidłowego odżywiania się, doskonalenia umiejętności bezpiecznego posługiwania się nożem, samodzielnego przygotowania drugiego śniadania, nakrywania do stołu, kulturalnego zachowywania się przy stole, ale przede wszystkim spędzania czasu w ciekawy i pożyteczny sposób.

     • Drużyna "Szóstki" najlepsza w powiecie kościerskim

      07.10.2021

      W środę, 6 października, uczniowie naszej szkoły brali udział w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Szachach Drużynowych na szczeblu powiatowym. Zawody odbyły się w Wielkim Podlesiu.

      Drużyna „Szóstki” z klas 7-8 wygrała wszystkie spotkania i zajęła I miejsce. Nasi uczniowie będą reprezentować powiat kościerski w półfinałach wojewódzkich, które zostaną rozegrane w następnym tygodniu w Kolbudach.

      W kategorii Igrzyska Dzieci nasza drużyna uzyskała II miejsce remisując wszystkie spotkania.

      Skład drużyny w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej:

      Eliza Rekowska – kl. 8d

      Maciej Łącki – kl. 8b

      Alan Aszyk–Krasiński – kl. 8e

      Marcin Borkowski – kl. 7a

      Skład drużyny w kategorii Igrzyska Dzieci:

      Blanka Ugowska - kl. 2a

      Fryderyk Bystron – kl. 5c

      Tymoteusz Meyer – kl. 5a

      Jakub Chajewski – kl. 5A

      Opiekunem naszych młodych szachistów jest Pan Marek Ferdynus. Gratulujemy serdecznie obu drużynom i życzymy zawodnikom dalszych sukcesów przy szachownicach.

     • Spotkanie z dietetykiem w ramach profilaktyki zdrowotnej

      05.10.2021

      W ramach profilaktyki wychowawczej szkoła współpracuje z różnymi instytucjami oraz specjalistami.

      W miesiącu wrześniu odbyły się w  klasach I–III,  we wszystkich grupach przedszkolnych oraz wybranych klasach starszych warsztaty edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej na temat ”Co nam szkodzi - czyli wpływ produktów spożywczych na nasze zdrowie”, które prowadziła Pani dietetyk Natalia Puchalska.

      Uczniowie zapoznali się ze składem oraz ilością szkodliwych substancji w produktach spożywczych, w tym napojach energetycznych, poznali zdrowe zamienniki słodyczy, uczyli się również czytania „Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dla Dzieci i Młodzieży”. Pani dietetyk uświadomiła uczniów o szkodliwym i uzależniającym działaniu cukru dodanego do produktów spożywczych. Starszych uczniów zapoznała również o szkodliwym wpływie na organizm środków odurzających, między innymi alkoholu.

      Nasze przedszkolaki i nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach i z wielkim zaangażowaniem konstruowali piramidę żywieniową. Na zakończenie zajęć wszyscy częstowali się przygotowanymi przez panią dietetyk zdrowymi słodkościami w postaci rodzynek.

     • Kolejny sukces naszych sportowców

      05.10.2021

      W piątek, 1 października, na obiektach Kościerskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci oraz Miejskie Igrzyska Młodzieży w Sztafetowych Biegach Przełajowych

      Nasze dwie reprezentację chłopców spisały się wyśmienicie wygrywając w dwóch kategoriach wiekowych, a tym samym awansowały do finałów powiatowych, które odbędą się 5 października w Lubaniu

      Serdecznie gratulujemy.

     • Uczennice "Szóstki" w Finale Ogólnopolskim akcji „Ręczna na Orliku 2021”

      01.10.2021

      Nasze Dziewczęta wraz z opiekunami dotarły dzisiaj do Kielc, gdzie zagrają w Finale Ogólnopolskim akcji „Ręczna na Orliku 2021”. Cała „Szóstka” i Kościerzyna trzymają za Was kciuki! Jesteśmy dumni, że uczennice Naszej Szkoły reprezentują województwo pomorskie!

      W piątek w Hali Legionów odbyło się uroczyste otwarcie turnieju, losowanie, a także odprawa sędziowska i szkolenie POLADA dla uczestników.

      Ceremonię otwarcia turnieju finałowego swoją obecnością zaszczycił m.in. Sławomir Szmal - światowej sławy polski bramkarz, jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiej piłki ręcznej, były zawodnik Vive Kielce, który zawsze wpiera inicjatywy zachęcające młodych ludzi do uprawiania sportu.

      „Ręczna na Orliku 2021” to projekt realizowany przez Fundację „Orły Sportu”. Dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego partnerem jest Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

      W sobotę od rana do wieczora toczyć się będzie rywalizacja na boisku. Mecze finałowe zaplanowano na niedzielę, a impreza ma zakończyć się o godzinie 15.00. POWODZENIA!

     • "Szóstka" najlepsza w szachach drużynowych

      02.10.2021

      W czwartek, 30 września, odbyły się eliminacje miejskie Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Szachach drużynowych. W zawodach, które odbyły się w KOSiR, reprezentujące naszą szkołę drużyny wygrały w swoich kategoriach wszystkie mecze i zakwalifikowały się do następnego etapu rozgrywek.

      Skład zwycięskiej drużyny w kategorii Igrzyska Dzieci:

      Blanka Ugowska – kl. 2a

      Fryderyk Bystron – kl. 5c

      Tymoteusz Meyer – kl. 5a

      Jakub Chajewski – kl. 5a

      Skład zwycięskiej drużyny w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej:

      Eliza Rekowska – kl. 8d

      Maciej Łącki – kl. 8b

      Alan Aszyk – Krasiński – kl. 8e

      Marcin Borkowski – kl. 7a

      Opiekunem zwycięskich drużyn jest Pan Marek Ferdynus.

      Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenie na kolejnym szczeblu zawodów.

     • Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole

      01.10.2021

      Dnia 27 września w Naszej Szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Jest międzynarodowym świętem obchodzonym w całej Europie dnia 26 września każdego roku. Jego celem jest zgłębienie wiedzy na temat języków i kultury krajów europejskich.
      Tego dnia wszyscy mieli okazję zagłębić się w różnorodność językową innych krajów. Uczniowie z klas IV - VIII zaprezentowa
      li barwy wybranego kraju europejskiego wykorzystując do tego celu kolory swojego codziennego stroju. Z zaangażowaniem i ciekawością uczniowie przygotowali typowe stroje w barwach wylosowanego kraju oraz przedstawiali wybrane zwroty, elementy w obcych językach. Z okazji szkolnego święta języków ogłoszono konkurs pt. "Picture Dictionary", w którym przedstawiano obrazkowo różne przedmioty w obcych językach. Pomysłowe prace wywieszono na gazetce szkolnej.

      Na poziomie klas IV-VI zostały wylosowane kraje, których kulturę należało zaprezentować na forum klasy. W oddziałach V i VI przeprowadzono quiz wiedzy o flagach europejskich. Klasy VII wzięły dział w anglojęzycznym konkursie z wykorzystaniem narzędzi TIK pt. "English for everyone", a klasy VIII z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w konkursie pt. "How to make a perfect cup of English Tea?". Zwycięzcy w nagrodę mieli okazję spróbować prawdziwej angielskiej herbaty i ciastek maślanych. Ponadto, uczniowie klasy 7f przygotowali gazetkę o ciekawostkach z krajów niemieckojęzycznych, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich uczniów.
      Dzień był pełen pozytywnych wrażeń dla wszystkich i z pewnością na długo zostanie w pamięci.

     • mPotęga po raz ósmy – dofinansowanie kreatywnych zajęć z matematyki dla naszej szkoły

      29.09.2021

      Projekt - gra terenowa „Matematyka wokół nas” zgłoszony do konkursu przez Szkołę Podstawową nr 6 w Kościerzynie został nagrodzony grantem programu mPotęga w VIII Edycji Programu.

      Projekt zakłada zorganizowanie miejskiej gry terenowej, która pozwoli połączyć różne aktywności uczestników. Najważniejsze będą tu umiejętności matematyczne, oprócz nich przydatne okażą się umiejętności sprawnościowe oraz umiejętność logicznego myślenia.

      We wrześniu odbyły się już pierwsze spotkania organizacyjne zespołu zajmującego się przygotowaniem gry terenowej - określenie zasad i trasy gry.

      Z założenia w projekcie udział wezmą dwuosobowe drużyny składające się z osoby dorosłej /rodzica lub opiekuna/ i ucznia, których zadaniem będzie przejść trasę w jak najkrótszym czasie wykonując po drodze zaplanowane przez organizatorów zadania.

      Do tej pory odbyło się siedem edycji programu grantowego mPotęga. Co roku Fundacja przeznacza około milion złotych na wsparcie nowoczesnej, nieszablonowej edukacji matematycznej. To przekłada się na tysiące godzin nauki i tysiące młodych ludzi, które mają szansę odczarować w swoich głowach stereotyp królowej nauk.

      mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród uczniów. Ma pokazać im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność. Zachęca także nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki, aby przezwyciężyli rutynę i schematy.

      Za swoją konsekwentną działalność w mPotędze, mBank otrzymał nagrodę Złotego Bankiera w kategorii „Bank wrażliwy społecznie w 2016 r.”

       

     • Szachowy Turniej Kwalifikacyjny w naszej szkole

      02.10.2021

      W sobotę 25 września w naszej szkole odbył się II Szachowy Turniej Kwalifikacyjny. Przeznaczony był on dla uczniów z kościerskich szkół. W rozgrywkach szachowych uczestniczyło 20 zawodników, w tym 3 dziewczęta. Turniej składał się z 7 rund, każdy zawodnik miał pół godziny na partię. Po zaciętych pojedynkach 3 uczestników wypełniło normę na IV kategorię. Z naszej szkoły byli to Jakub Chajewski z klasy Va oraz Alan Aszyk-Krasiński z klasy VIIIe. Obaj podwyższyli swoje kategorie. Pierwsze piątki uzyskało następnych 5 zawodników w tym 4 z naszej szkoły. Są to: Arn Romanowski – kl. Vc, Jakub Milanowski – kl. Vb, Igor Zieliński – kl. VIa oraz Nikodem Kropidłowski – kl. IIIc. Sędzią zawodów był Pan Piotr Kwidziński, któremu należą się podziękowania za profesjonalne przeprowadzenie zawodów i poświęcony czas. Następny turniej kwalifikacyjny zostanie przeprowadzony na wiosnę przyszłego roku. Wcześniej, bo w grudniu, zostanie przeprowadzony kolejny turniej Mikołajkowy w szachach, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

      Szczegółowe informacje na temat turnieju można znaleźć na stronie internetowej:

      http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_2812/

     • Kościerzyna - Bezpieczne Miasto

      22.09.2021

      17 września w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu na drodze. Już po raz dziesiąty w ramach programu „Kościerzyna – Bezpieczne Miasto” pierwszoklasiści otrzymali kamizelki odblaskowe. Tego dnia „Szóstkę” odwiedził dyrektor Biura Obsługi Placówek Oświatowych oraz funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

      Podczas spotkania dzieci miały okazję porozmawiać z Panem Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił  sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Maluchy odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się.

      Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu „Kościerzyna – Bezpieczne Miasto” oraz programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły.

      W imieniu uczniów i wychowawców klas pierwszych serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie.

        

     • Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole

      16.09.2021

      15 września w naszej szkole najmłodsi uczniowie m.in. z klasy 1b, 2a, 2b, 3c, 3d obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności i odwagi. Dzień ten pozwolił dzieciom odkryć talenty, poznać mocne strony i je zaprezentować. Dzieci miały okazję zapoznać się z książką pt. The Dot, którą napisał Peter H. Reynolds. Opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie. Tego dnia nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje piękne prace plastyczne, których motywem przewodnim oczywiście była kropka. To był wspaniały i niezapomniany dzień.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty w Kościerzynie
   • sekretariat.sp6@koscierzyna.gda.pl
   • (58) 686 34 34
   • ul. Marii Skłodowskiej-Curie 19; 83-400 Kościerzyna 83-400 Kościerzyna Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych